czwartek, 27 grudnia 2012

"Park Miniaur Zabytków Dolnego Śląska"- Kowary cz.2

Dolnośląska Chata Przysłupowa

Chata, w której mieści się regionalne muzeum sportu i turystyki w Karpaczu jest unikalnym przykładem architektonicznym tego regionu. Budynek wybudowany został przez dumną społeczność Karpacza, która mogła szczycić się swoją historią i osiągnięciami przed licznie odwiedzających miasto turystami.
Model budował jeden modelarz przez jeden miesiąc.

 
 
Śnieżka sprzed 1968 roku
 
Pierwsi pielgrzymi zdobywali szczyt Śnieżki już w XV wieku. Dwieście lat później, mieszkająca u podnóża Karkonoszy rodzina Schaffgotsch wybudowała na wysokości 1602 m. n.p.m. kaplice Św. Wawrzyńca. W wieku XIX wraz ze wzrostem ruchu turystycznego wybudowano na szczycie pierwsze schronisko, stojące do 1968 roku. W tym czasie dokonywano już pierwszych pomiarów meteorologicznych w starej, drewnianej stacji meteorologicznej, która stanęła na Śnieżce w 1900 roku.
Modele budował jeden modelarz przez jeden miesiąc.




Schronisko Szwajcarka

Górskie schronisko w Sudetach Zachodnich, w Górach Sokolich , w woj. dolnośląskim.
Schronisko położone jest na wysokości 520 m n.p.m., na południowo-wschodnim stoku Krzyżnej Góry (654 m n.p.m.), na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Mieści się w drewnianym zabytkowym budynku, wybudowanym w 1823 roku, w stylu tyrolskim. Położone jest przy węźle pięciu szlaków turystycznych.




Kościół Wang

Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii.
Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Model budowało czterech modelarzy przez jeden miesiąc.

 
 
 
Dom Gerharta Hauptmanna


Mającą już ponad stu letnią historie Willa „Polny Kamień”, wybudowana została w stylu neorenesansowym na zlecenie wybitnego śląskiego dramaturga – Gerarda Hauptmanna w 1902 roku. Od początku istnienia była idyllą śląskich pisarzy i ich ucieczką od rzeczywistości. Dziś Willa pełni  funkcje muzeum miejskiego, gdzie kultywowane jest dziedzictwo Dolnego Śląska.
Model budowało sześciu modelarzy przez dwa i pół miesiąca.

 
 

Ratusz z Görlitz

Budynek ratusza został wzniesiony w 1369 z przeznaczeniem na administracje miejską. W XVI wieku na wieży ratuszowej został zamontowany jeden z pierwszych na świecie zegarów mechanicznych. Budynek ratusza przebudowany został w okresie renesansu a jego artystycznie wykonanych wnętrzach mieści się m.in. Urząd Stanu Cywilnego.
Model budowało ośmioro modelarzy przez pięć miesięcy.



 
 
 
Pałac Bobrów
 


Zamek Bobrów położony jest w jednej z najstarszych sudeckich wsi w Wojanowie nad Bobrem.
Nie wiadomo dokładnie kiedy Zamek Bobrów został wzniesiony. W dokumentach z 1450 r. po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o warowni. Późniejsze losy zamku nie są już znane.
W czasach romantycznych nastąpiła gruntowa przebudowa dworu renesansowego na okazałą rezydencje z obszernymi zabudowaniami gospodarczymi, której cechy zostały niezmienione do czasów dzisiejszych.
Model budowało sześciu modelarzy przez dwa miesiące.




Kościół Króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma IV

Należący do zespołu pałacowego letniej rezydencji kościół, wybudowany został pod wpływem protestanckich emigrantów z Tyrolu, osiedlających się na tych ziemiach od roku 1837. W roku 1840 główne wejście do świątyni wzbogacone zostało dwiema oryginalnymi Kolumnami z Pompei, które otrzymał Król w prezencie od księcia Neapolu.
Model budowało siedmioro modelarzy przez trzy miesiące.

 
 
Baszta Bracka z Lubania


Baszta zbudowana została najprawdopodobniej wraz z całym systemem obronnym w 1318 r. Usytuowana tuż przy bramie Brackiej, pomiędzy dwoma pasami murów, spełniała funkcję obronną w stosunku do bramy, jak i pobliskiego klasztoru franciszkanów.

Baszta w swoim wnętrzu mieściła miejskie więzienie, skład broni i wartownię a wraz z murami oraz bramą stanowiła ważny element obrony miasta. Model budowało dwóch modelarzy przez dwa miesiące.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz