sobota, 29 grudnia 2012

"Park Miniaur Zabytków Dolnego Śląska"- Kowary cz. 3

Pałac z Vrchlabí

Pałacyk ten, wybudowany w 1546 roku w malowniczej miejscowości zwanej również  Bramą Karkonoszy należy do czołówki obiektów w Europie zaprojektowanych przez do dziś nieznanego autora w stylu renesancyjnym. Pałac w Vrchlabi stał się magnesem, dla licznej grupy turystów chcących poznać unikatowy styl, góry i ich urocze miejscowości. Obecnie pomieszczenia zamkowe wykorzystuje Rada Miasta Vrchlabi. Model budowało sześcioro modelarzy przez trzy miesiące.



Pałac Rodu von Magnis w Bożkowie

Zespół pałacowo-parkowy w Bożkowie jest jedynym w swoim rodzaju miejscem w Kotlinie Kłodzkiej. Dzięki staraniom właściciela, Hrabiego Alexandra von Magnes, który spowodował rozkwit i powiększenie się majątku, pałac ten stał się głównym dworem szlacheckim arystokratów śląskich.
Model budowało siedemnastu modelarzy przez trzy i pół miesiąca.

 
 
 
Domki Tkaczy "Dwunastu Apostołów"
 
 
Chełmsko Śląskie
11 drewnianych domów (12 spłonął) powstały w 1707 r. Należały pierwotnie do tkaczy i znajdowały się w nich manufaktury a w podcieniach handlowano wyrobami. Obecnie pełnią funkcję domów mieszkalnych, w jednym z nich znajduje się małe muzeum.
Model budowało trzech modelarzy przez dwa miesiące.

 
 
Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku


Została zbudowana z błogosławieństwa metropolity petersburskiego Palladiusza w latach 1900-1901.

Po II wojnie światowej porzucono ją i zapomniana ulegała dewastacji, przez pewien czas pełniła funkcję kostnicy. Od 1980 do 16 sierpnia 1996 stanowiła własność prywatną - była domkiem letniskowym. Dziś cerkiew pełni funkcję świątyni parafialnej dla wiernych z Sokołowska i regionu pogranicza polsko-czeskiego. Jest też miejscem modlitwy dla uczestników obozów młodzieżowych i turystów z innych regionów Polski oraz z zagranicy odwiedzających Sokołowsko.
Model budowało trzech modelarzy przez dwa miesiące.

 
 
 
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie

Kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia NMP, noszący też wezwanie Łaski Matki Bożej, wzniesiony został w latach 1728-1730 w miejscu rozebranej wcześniej gotyckiej świątyni klasztornej.
Świątynia została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej przez Papieża Jana Pawła II w 1998 roku i należy do zabytków klasy zerowej. Za prezbiterium o pięknym rokokowym wnętrzu znajduje się Mauzoleum Piastów świdnickich.
Ta monumentalna świątynia ostateczny swój kształt zawdzięcza wypływom znanych wówczas w Europie architektów z rodu Dientzenhoferów lub jej kształt zaprojektował budowniczy Christoph Tausch. Już w XIV wieku odnotowany został w tym miejscu intensywny ruch pielgrzymkowy.
Model budowało ośmioro modelarzy przez sześć miesięcy.

 
 
Starówka Lubomierza


Starówka lubomierska zaliczana jest do architektonicznej perły Dolnego Śląska. Swoją nazwę zawdzięcza przybyłemu na te ziemie w 1251 roku rycerzowi von Liebenthal. Początki Lubomierza są ściśle związane z powstaniem szlaków handlowych przecinających te miasto.
Model budowało siedmioro modelarzy przez dwa miesiące.




Kościół Św. Maternusa w Lubomierzu


Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa wraz z klasztorem został ufundowany za zgodą księcia jaworskiego Henryka IV przez Juttę von Liebenthala w 1278 r. Murowaną gotycką świątynię wzniesiono w XV w. Obecny barokowy kościół wybudowano w XVII w. na miejscu poprzedniego, spalonego w pożarze w 1688 r. Pozostałościami po pierwszym kościele są wieża i fragmenty murów prezbiterium. Model budowało siedmioro modelarzy przez dwa miesiące.

 
 
 

Starówka Jeleniej Góry


Jelenia Góra jest bardzo interesującym miejscem za sprawą długiej historii, której pozostałościami są liczne zabytki architektoniczne porozrzucane po mieście, reprezentujące wszystkie style łącznie z gotykiem. Model budowało trzynastu modelarzy przez cztery miesiące.






Zamek Książ

Zamek powstał w latach 1288 – 1292 r. W 1509 r. Książ przejęli Hochbergowie, którzy władali nim do początku II wojny światowej. W czasie wojny budynek został poddany radykalnej przebudowie w ramach projektu Riese i zdewastowany. Po zakończeniu wojny, do 1956 r. użytkownikiem zamku było wojsko radzieckie. Zamek poddawano wielokrotnej renowacji. Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Model budowało dziewięcioro modelarzy przez dwa lata.









Zamek Czocha

Malownicze mury zamku, położone są na granitowym wzgórzu w dolinie rzeki Kwisy, i wzniesione zostały w XIII wieku z inicjatywy czeskiego króla Wacława II jako twierdza obronna. W XVI wieku średniowieczna, druga, co do wielkości na Dolnym Śląsku warownia, przebudowana została na okazałą rezydencje renesansową. Dzięki licznym legendom oraz pełnym tajemniczości charakterze, zamek Czocha wytwarza niepowtarzalna atmosferę.
Model budowało dziewięcioro modelarzy przez jeden rok.



Zamek Chojnik

W drugiej połowie XIII wieku Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł tu dwór myśliwski o cechach obronnych, który pod koniec XIII wieku rozbudował go Bolko I Surowy. Około 1355 roku, wzniesiono również zamek na Chojniku zastępując wcześniejszy dwór. Na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą powstała kamienna twierdza, choć niewielkich rozmiarów to przez swoje położenie niezwykle trudna do zdobycia. Kolejnym właścicielem warowni stała się bardzo wpływowa i zamożna rodzina Schaffgotsch, która rozbudowała obiekt w duchu renesansu. Od czasu wielkiego pożaru w roku 1675, Zamek pozostaje trwałą ruiną, pięknie ozdabiającą wzniesienia sudeckie. 1822 roku utworzono tu odwiedzane chętnie przez turystów-kuracjuszy schronisko, które funkcjonuje do dziś.Model budowało dziewięcioro modelarzy przez dziewięć miesięcy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz